top of page

Najczęściej zadawane pytania.

 

1. Jaka farba na wnękę balkonową ("zielona")?

Farba elewacyjna zamówiona w hurtowni budowlanej przy ul.Lotniczej 4b  (w pobliżu serwisu samochodowego)

o symbolu  aspol S - 052 ( nowe oznaczenie od 2018r.  25437 )

Farba o tym samym symbolu zakupiona w innym sklepie to zupełnie inny kolor.

Na sufit i filar - biała elewacyjna.

Kolor farby na balustradę balkonową, okapnik i parapety zaokienne należy dobrać wizualnie (zielona), na wieczkach są próbki kolorystyczne.

Konserwacja, poprzez malowanie, powyższych elementów leży po stronie właścicieli.

Oczywiście na zewnątrz stosujemy farby elewacyjne.

2. Kiedy zobowiązani jesteśmy do wymiany wodomierzy?

Obecne wodomierze zamontowane zostały w styczniu 2012r. Legalizacja ważna 5 lat.

Wymiana wodomierzy nastąpi w 2017/2018r (jeżeli uchyby będą znaczące).

Urządzenia nadawcze pozostaną bez zmian, być może zaistnieje potrzeba wymiany baterii.

3. Indywidualny węzeł CO i CWU - jak to działa?

Rzecz najważniejsza to:

a) dzięki budowie własnego węzła CO i CWU zaistniała możliwość sprzedaży dla EPEC-u zewnętrznej sieci przesyłowej (rury na zewnątrz budynku - 4 rury preizolowane razem 90,18 mb),

b) realizowane opłaty następują według grupy taryfowej "A" (najtańszej), nie jak dotychczas według "D" (najdroższej),

c) urządzenia pomiarowe zużycia poszczególnych mediów (ciepło i zimna woda) znajdują się w budynku, nie jak dotychczas część w budynku część w grupowym węźle CO,

d) dotychczasowe wskazania przyrządów pomiarowych wskazują znaczne zmniejszenie zużycia pobranego ciepła oraz zimnej wody, w stosunku do poprzedniego opomiarowania i rozwiązania technicznego, w analogicznym okresie rozliczeniowym,

Istotne jest również:

a) nieograniczona możliwość odczytu wskazań przyrządów pomiarowych;

b) możliwość regulacji indywidualnych parametrów pracy węzła,

c) wyeliminowanie strat zewnętrznych i możliwość ewentualnego eliminowania strat wewnętrznych, które po wnikliwej obserwacji systemu i analizie odczytów zostaną ujawnione.

Ogólny koszt (zakup i montaż węzła, modernizacja instalacji wewnętrznej, przystosowanie, modernizacja i remont pomieszczenia, odtworzenie terenu) - 46379,03zł

4. Ogrzewanie w budynku wielorodzinnym. Jakie przepisy regulują początek i koniec sezonu grzewczego?

W § 1 pkt. 20 Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 roku (Dz. U. z dnia 1 lutego 2007 roku) sezon grzewczy zdefiniowano jako „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów”. Brak jest natomiast przepisów, które wprost określają jakie warunki pogodowe skutkują koniecznością zapewnienia dostaw ciepła. 

Odbiorca podejmuje decyzję w tym zakresie samodzielnie, natomiast § 28 cyt. rozporządzenia nakłada na przedsiębiorstwo ciepłownicze lub dystrybutora ciepła obowiązek uruchomienia i przerwania ciepła „na zlecenie odbiorcy do wskazanych przez niego obiektów”.

Przedsiębiorstwo ma 12 godzin, od chwili zgłoszenia, na uruchomienie przepływu ciepła.

 

Poprzednie Rozporządzenie definiowało okres grzewczy jako  okres między 15 października a 15 kwietnia. Rozpoczęcie ogrzewania mogło nastąpić wówczas, jeżeli temperatura zewnętrzna o godz. 19.00 w ciągu kolejnych trzech dni była niższa od plus 12 0C. Jeżeli przed sezonem grzewczym wystąpiło ochłodzenie i temperatura o godz. 19.00 spadła poniżej 10 0C, to stanowiło również podstawę by wojewoda mógł podjąć decyzję o włączeniu ogrzewania.

Obecna temperatura startowa dostarczania ciepła do instalacji CO to 14stopni C (zmieniona na podstawie decyzji zebrania /6.03.2018/ dokonana w dniu 12.03.2018).

5. Kto ponosi koszty utrzymania balkonu w należytym stanie ?

Sąd Najwyższy w dniu  7 marca 2008 roku (sygn. akt: III CZP 10/08) orzekł, iż wydatki związane z utrzymaniem w należytym stanie balkonu ponosi  właściciel lokalu, a wydatki na remonty i bieżącą konserwację części budynku, które są elementem konstrukcji balkonu trwale połączonym z budynkiem, obciążają wspólnotę mieszkaniową.

W świetle powyższego orzeczenia i innych nie może już budzić wątpliwości, że balkon jako pomieszczenie pomocnicze, część składowa lokalu nie stanowi  nieruchomości wspólnej, dlatego  koszty jego remontów ponosi właściciel, z wyjątkiem konstrukcji.

Wrocławski Sąd Apelacyjny w orzeczeniu z dnia 7.08.2008 stwierdził, że kosztami remontów posadzek, izolacji i płyt balkonowych oraz tynków elewacyjnych na łączeniu płyt balkonowych z balustradami, jako elementami służącymi do wyłącznego użytku właścicieli lokali, nie można obciążyć Wspólnoty Mieszkaniowej, a tym samym te elementy nie mogą zostać uznane za części nieruchomości wspólnej."

źródło:  http://www.zarzadca.pl/komentarze/551-naprawa-izolacji-to-obowiązek-wlaściciela-balkonu

 

6. Egzekwowanie zaległości płatniczych - obowiązek uiszczania opłat, postępowanie i dodatkowe koszty dłużnika.

Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 roku o własnośći lokal w art. 15:

1. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.
2. Należności z tytułu kosztów zarządu mogą być dochodzone w postępowaniu upominawczym, bez względu na ich wysokość.

Uchwałą Wspólnoty Mieszkaniowej nr 6/2012 z dnia  6 marca 2012 roku w sprawie egzekwowania zaległych należności:

- upoważnia Zarząd do podjęcia wszelkich działań na drodze postępowania sądowego, w tym w szczególności udzielenia pełnomocnictw procesowych, podejmowania decyzji o skierowaniu spraw do Sądu, podejmowania decyzji o wszczęciu postępowania egzekucyjnego z nieruchomości, mających na celu wyegzekwowanie zaległości na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością. 

Dłużnika o zaległościach informuje księgowość, kieruje do dłużnika przedsądowe wezwanie do zapłaty z terminem realizacji 7 dni, w przypadku braku realizacji/kontaktu księgowość kieruje kolejne przedsądowe wezwanie do zapłaty z terminem realizacji jeden tydzień. W przypadku kolejnego braku reakcji dłużnika sprawa zaległości kierowana jest do Radcy Prawnego, który uruchamia postępowanie sądowe.

W okresie do rozpoczęcia postępowania sądowego istnieje jeszcze możliwość, aby dłużnik samodzielnie uregulował zadłużenie bez orzekania Sądu.

Koszt pełnego postępowania egzekucyjnego (przedsądowe wezwania do zapłaty, pełnomocnictwo Radcy Prawnego, postępowanie sądowe) kształtuje się w granicach 2000zł. + koszt postępowania komorniczego.

6a. W przypadku braku płatności stwierdzonej na koniec miesiąca:

- wysyłać do dłużnika przedsądowe wezwanie do zapłaty;

W dalszej kolejności w przypadku braku reakcji dłużnika na otrzymane pisma po upływie terminu płatności określonego w pismach:

- skierować pozew do sądu o wydanie sądowego orzeczenia należności;

- po otrzymaniu orzeczenia sądowego i braku płatności w określonym terminie wystąpić do sądu o wydanie klauzuli wykonalności;

- po otrzymaniu klauzuli wykonalności skierować sprawę do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego (z kont bankowych, ruchomości  lub nieruchomości).W trybie art 16.1 UWL oraz Uchwały 5/2017 z dnia 10.03.2017r. istnieje możliwość dochodzenia roszczeń poprzez egzekucję z nieruchomości (licytacja lokalu mieszkalnego).

7. Jak odzyskać zapomniany kod otwarcia drzwi wejściowych za pomocą domofonu?

Zarząd dysponuje tabelą kodową domofonu, w której umieszczone są fabryczne ustawienia. Istnieje też możliwość zmiany kodu (odpłatnie), znajomość starego kodu nie jest wymagana. Odpłatną zmianę kodu realizuje serwisant po bezpośrednim telefonicznym zgłoszeniu osoby zainteresowanej.

8. Klatka schodowa i korytarz boczny?

Użyte pojęcia w Regulaminie Porządku Domowego należy traktować jako dwie oddzielne przestrzenie.

Klatka schodowa - pionowy ciąg komunikacyjny z przeznaczeniem na schody i windy. 

Korytarz boczny - poziomy ciąg komunikacyjny łączący poszczególne pomieszczenia /mieszkania z klatką schodową/.

9. Napięcie w sieci niskiego napięcia zasilającego.

Wielkość napięcia zasilającego reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki Z dnia 4.maja 2007 r. W sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania sytemu elektroenergetycznego  / Dz. U. Nr 93, poz. 623 z dnia 29.05.2007 /.

 § 46. Do dnia 31.12.2008r. dopuszcza się, aby wartość napięcia w sieci niskiego napięcia zasilającego mieściła się w przedziale 230/400V  +6% / -10%. A od dnia 1.01.2009r. 230/400V  +10% / - 10%

10. Istniejąca w budynku sieć TV Vectra.

Sieć jest własnością TV Vectra. Dostęp do zamontowanych urządzeń w pionie klatki schodowej oraz w zamontowanej szafie w piwnicy posiada jedynie właściciel sieci. Wszelkie prace na tej sieci przeprowadza jedynie pracownik (instalator) TV Vectra. Za pobraną energię elektryczną TV Vectra rozliczana jest kwartalnie. Z posiadanych informacji wynika, że zamontowane są wzmacniacze sygnału i awaryjne zasilanie. Sprawność zamontowanych urządzeń zależy jedynie od TV Vectra (nasi elektrycy nie mają z tym nic wspólnego).

11. Zalanie lokalu mieszkalnego - co zrobić, jak postępować?

- poinformować sąsiada, ustalić przyczynę (dążyć do minimalizacji szkód);

- w przypadku stwierdzenia nieszczelności na części wspólnej natychmiast powiadomić Zarząd (możliwe podjęcie natychmiastowych działań minimalizujących szkody i późniejsze poświadczenie przyczyny);

- o każdym zalaniu bez względu po czyjej stronie leży przyczyna powiadomić Zarządcę, który podejmuje odpowiednie działania  (Zarząd ewentualnie potwierdza powstanie szkody i jej przyczynę);

- ewentualnie zgłosić do ubezpieczyciela;

Powyższe dotyczy również zalania z pomieszczenia pomocniczego jakim jest balkon.

12. Jak dokonać "legalnej "wymiany grzejników?

Cała instalacja CO stanowi część wspólną nieruchomości (Określenie granic nieruchomości wspólnej Uchwała nr 7/2011 z dnia 29.06.2011r. oraz  Określenie granic nieruchomości wspólnej - uzupełnienie Uchwała nr 5/2014 z dnia 19.03.2014r.)

Ingerencja w cześć wspólną nieruchomości wymaga zgody Zarządu lub Zarządcy, a w niektórych przypadkach nawet Zebrania Właścicieli. Zgoda wyrażana jest na podstawie złożonego WNIOSKU (druk powyżej).

Wniosek należy wypełnić w 2 egz. (jeden do dokumentacji  wspólnoty drugi dla siebie).

Za jakiekolwiek zmiany dokonane na części wspólnej nieruchomości odpowiada Właściciel dokonujący tych zmian i ponosi wszelkie koszty, w tym przyszłego utrzymania i eksploatacji.

 

12a.  Opróżnienie układu CO - okres prac na instalacji CO

W toku Zebrania w dniu 6.03.2018r. ustalono, że instalacja CO będzie corocznie opróżniana z czynnika grzewczego po zakończonym sezonie grzewczym (połowa maja) i ponownie napełniana  25 czerwca. W tym okresie należy planować i realizować ewentualną, indywidualną wymianę grzejników (na wniosek). 

Wniosek na wymianę grzejników należy złożyć  do Zarządu przed zakończeniem sezonu grzewczego.

W przypadku braku wniosków lub zgłoszeń układ nie będzie opróżniany.

 

13. Wyjaśnienie pojęć "klatka schodowa" i "korytarz".

Klatka schodowa - wydzielone ścianami z budynku lub dobudowane w postaci dobudówki, wieży, pomieszczenie przeznaczone dla schodów, pionowy ciąg komunikacyjny w budynku.

Korytarz - pomieszczenie komunikacyjno-użytkowe, łączące ze sobą pomieszczenia wewnątrz budynku lub mieszkania, poziomy ciąg komunikacyjny w budynku.

14. Racjonalne korzystanie z ciepła.

Należy  zaznaczyć, że ograniczenie zużycia ciepła nie musi oznaczać obniżenia komfortu cieplnego w mieszkaniu. Wręcz przeciwnie! Zastosowanie odpowiednich rozwiązań w instalacjach odbioru ciepła i ich świadome wykorzystywanie podniesie komfort cieplny w mieszkaniu przy jednoczesnym zmniejszeniu zużyciu energii.

Utrzymuj właściwą temperaturę w pomieszczeniach - zalecana komfortowa temperatura dla pokoi dziennych to 20 °C, dla sypialni – 18 °C, łazienki – 24÷25 °C.

Podczas nieobecności nie powinno się wyłączać ogrzewania całkowicie, a jedynie zmniejszyć je do temperatury 16÷17 °C, aby nadmiernie nie wyziębić pomieszczeń. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi powoduje wysuszanie błony śluzowej gardła i nosa, co pociąga za sobą obniżenie odporności na zawieszone w powietrzu wirusy i mikroorganizmy. 

Reguluj nastawy na głowicach termostatycznych – należy zapoznać się z instrukcją użytkowania posiadanych głowic, zwłaszcza w zakresie temperatur jakim odpowiadają poszczególne nastawy.

Mieszkanie wietrz krótko i intensywnie. Należy często przewietrzać pomieszczenia ze względów higienicznych oraz w celu ich ochrony przed zagrzybieniem. W pomieszczeniu wietrzonym należy zamknąć dopływ czynnika grzewczego przekręcając głowicę zaworu grzejnikowego w pozycję zamknięcia lub pozycję oznaczoną gwiazdką-śnieżynką. W ten sposób zostanie wykorzystana funkcja przeciwzamrożeniowa, która stanowi zabezpieczenie na wypadek pozostawienia na dłuższy czas otwartego okna (powoduje włączenie dostawy czynnika grzewczego do grzejnika przy spadku temperatury otoczenia poniżej 5 °C).

Odsłoń grzejniki – nie należy ich zasłaniać zasłonami, zastawiać meblami i zabudowywać. Zasada ta ważna jest bez względu na rodzaj zamontowanych grzejników.

Nie zasłaniaj głowic termostatycznych - powinny być one swobodnie omywane przez powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, co gwarantuje ich poprawną pracę.

Korzystaj ze słońca – zwłaszcza w okresie wiosenno-jesiennym wykorzystaj nasłonecznienie budynku i nie zasłaniaj okien. Operowanie promieni słonecznych podniesie temperaturę w pomieszczeniu, a głowice termostatyczne odetną dopływ czynnika grzejnego do grzejnika.

Zasłaniaj okna nocą – zwłaszcza w mroźne noce. Przestrzeń powietrzna, która powstaje pomiędzy oknem a opuszczoną roletą czy żaluzją, tworzy izolację cieplną.

Zakręcaj wodę – w czasie mycia zębów, golenia, namydlania ciała podczas kąpieli czy mycia włosów. Myj naczynia w pojemniku z płynem do mycia naczyń - jedynie spłukuj je pod bieżącą wodą lub w zmywarce do naczyń.

Wymień baterie – tradycyjne dwuuchwytowe baterie wymagają niemal przy każdym użyciu ustawienie wielkości przepływu i temperatury, co w skali miesiąca może powodować stratę wody w wysokości nawet 1m3. Dlatego zalecane jest stosowanie baterii mieszalnikowych z termostatem, najlepiej bezdotykowych.

Zrezygnuj z wanny – zastosowanie natrysku pozwala radykalnie ograniczyć pobór wody – nawet o 2/3. Do krótkiej kąpieli pod prysznicem zużywa się ok. 20÷30 litrów wody, natomiast w najmniejszej wannie mieści się ok. 100 l., zaś w dużej (np. narożnej) – 300 l.

Zamontuj perlatory, myj je i czyść systematycznie, czyli końcówki, które można nakręcić na każdą typową wylewkę (czyli kran). Pozwalają one na zaoszczędzenie do 30% wody zużywanej w gospodarstwie domowym, podczas wykonywania czynności wymagających użycia wody bieżącej. Dzięki zastosowaniu perlatora strumień wody ulega rozproszeniu i napowietrzeniu, dzięki czemu uzyskuje się efekt jego pozornego zwiększenia. Podobne rozwiązanie stosuje się w końcówkach natrysków.

© 16.09.2014 

Tomasz Iłendo

Wspólnota Mieszkaniowa 

82-300 Elbląg ul. Lotnicza 13/7 lub 11,21,40

bottom of page