top of page

USTAWA z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali

Art. 20.

2. Zarząd lub poszczególni jego członkowie mogą być w każdej chwili na mocy uchwały właścicieli lokali zawieszeni w czynnościach lub odwołani.

 

Regulamin Pracy Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej nieruchomości w Elblągu przy ulicy Lotniczej 13

§5

Ustanie członkostwa w Zarządzie

1. Ustanie członkostwa w Zarządzie następuje na podstawie podjętej uchwały Właścicieli.

2. Jeżeli na skutek rezygnacji, zawieszenia, odwołania członków Zarządu lub ustania członkostwa w inny sposób, w składzie Zarządu pozostaną jedna lud dwie osoby – Zarząd działa w takim składzie do czasu podjęcia uchwały w przedmiocie powiększenia liczby członków Zarządu.

3. Do obowiązków Zarządu działającego w dwu lub jednoosobowym składzie należy w szczególności zwołanie zebrania celem wyboru /powiększenia składu Zarządu/, a jeżeli na zebraniu właściciele lokali nie podejmą uchwały w tym zakresie - niezwłoczne przeprowadzenie głosowania w trybie indywidualnego zbierania głosów lub przeprowadzenie głosowania w trybie indywidualnego zbierania głosów.

4. Zebranie winno być zwołane w terminie do jednego miesiąca od powzięcia przez Zarząd wiadomości o rezygnacji, zawieszeniu, odwołaniu członków Zarządu lub wygaśnięciu członkostwa w inny sposób. Jeśli działający Zarząd podejmie decyzje o głosowaniu w trybie indywidualnego zbierania głosów, wynik głosowania podany musi być każdemu członkowi Wspólnoty w ciągu jednego miesiąca.

Komentarz prawny.

Regulacje związane z członkostwem w zarządzie wspólnoty mieszkaniowej zostały zawarte w ustawie o własności lokali, jednak w akcie tym brak przepisu, który normowałby kwestie związane z jego wypowiedzeniem przez osobę pełniącą taką funkcję. W związku z tym, na podstawie art. 1 ust. 2 w zakresie, który nie został  tam  uregulowany stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego.

 

W orzecznictwie i piśmiennictwie przyjmuje się, że w takim przypadku pełne zastosowanie ma art. 746 § 2  („przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie”), rezygnacja następuje zatem przez oświadczenie o wypowiedzeniu, które ustępujący członek zarządu winien złożyć zarządowi, a w razie jego braku - wszystkim właścicielom lokali. Wypowiedzenie jest skuteczne z chwilą, gdy zarząd wspólnoty mieszkaniowej (właściciele lokali w przypadku braku zarządu) powziął o nim informację. Przyjęcie wypowiedzenia nie wymaga akceptacji w formie uchwały, ponieważ jest to jednostronna czynność prawna, która rodzi skutek  w momencie, gdy doszła  do wiadomości adresata w taki sposób, że mógł się zapoznać z jej treścią (por. SN w orz. z 10 maja 1976 r.,IV CR 135/76, niepubl.). Dla oceny skuteczności wypowiedzenia ważne jest zatem jedynie czy doszło do adresata w taki sposób, aby mógł się zapoznać z jego treścią.

 

Odnośnie formy jaką winno przybrać wypowiedzenie, to zastosowanie ma w takim przypadku art. 61 par. 1, zd. 1  k.c.: „Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.” Oznacza to, że nie jest wymagana żadna szczególna forma, rezygnację można ogłosić nawet ustanie na zebraniu, należy jednak zadbać o to, aby został poczyniony odpowiedni wpis do protokołu, ponieważ w razie sporu taki pisemny dowód pozwoli ustalić datę złożenia wypowiedzenia.

© 16.09.2014 

Tomasz Iłendo

Wspólnota Mieszkaniowa 

82-300 Elbląg ul. Lotnicza 13/7 lub 11,21,40

bottom of page